DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

nikolas foto z Canonu EOS 5OO D‚ EOS 3000‚ IXUS 850IS‚ N86 a N 95

Narcis Bílý

 Narcis Bílý...

Narcissus poëticus - narcis bílý

Slovensky: Narcis biely

 

Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

 

Popis: Víceletá bylina přezimující podzemními cibulemi. Listy jen přízemní, trávovité, masité, do 1 cm široké. Květy jednotlivé, nící, pakorunka jen jako krátký, úzký a na okraji červený límeček. Kvete v IV až V.

 
Původ: Jižní Evropa, v ČR pěstován, občas zplaňuje.

 
Jedy: Celá rostlina, zejména však cibule, obsahuje jedovaté alkaloidy (např. narcisin a tazetin). Otrava se projevuje silným zvracením a průjmem.

 
Pěstování: Půda pro pěstování narcisů by měla být propustná, středně těžká, vlhčí a výživná, v podstatě ale porostou v jakékoliv normální půdě. Vyjma narcisů skupiny Tazetta jsou všechny mrazuvzdorné, všem odrůdám vyhovuje slunné až slabě přistíněné stanoviště. Množí se dceřinými cibulemi, které dorůstají za 2 až 3 roky, takže během několika let se rostliny rozrůstají ve velké trsy. Cibule se sází nejlépe v září a to do hloubky, která přibližně odpovídá dvounásobku výšky cibule. Trsy by se měly dělit až po 4 až 5 letech, kdy se v červenci či srpnu vyjmou z půdy a po rozdělení se okamžitě znovu zasadí. Po odkvětu možno odstranit květy, listy je však dobré ponechat na rostlině až do jejich přirozeného skonu.


 

Zdroj:   http://www.2zskolin.cz/kytky/10/10.html

aktualizováno: 15.07.2018 19:15:56