DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

nikolas foto z Canonu EOS 5OO D‚ EOS 3000‚ IXUS 850IS‚ N86 a N 95

Kudlanka nábožna

  Kudlanka nábožna...

Mantis religiosa L

 
je naším jediným představitelem bohatého řádu, jehož druhy jsou rozšířeny hlavně v tropech. Samec měří 40 až 65 mm, samice je o něco větší a dosahuje délky 75, případně i 80 mm. Dospělé kudlanky jsou nejčastěji zelenavé nebo zelenohnědé, u některých jedinců převládá hnědavé zbarvení. Kudlanka je dravec; číhá nehnutě na kořist, jíž je nejčastěji hmyz.
     V druzích si nevybírá a požírá housenky stejně ráda jako rozmanité druhy rovnokřídlých, dvoukřídlých apod. Nešetří ani jedinců vlastního druhu, které na stanovišti nemá ráda ve své blízkosti. Samice často pozře i samečka. Při lovu jí znamenitě slouží 1. pár končetin. Zatímco střední a zadní nohy jsou kráčivé, přetvořily se přední nohy v loupeživý orgán: Na spodní straně stehna a holeně jsou špičaté a pevné ostny. Při lovu sevře kudlanka kořist mezi  stehno a holeň a zabodne do ní ostny. Pak ji postupně rozmělňuje mohutně vyvinutými kusadly.
    Imaga se vyskytují až pozdě v létě a na podzim. Samice klade vajíčka do zvláštních schránek. Kudlanka je velmi teplomilná; u nás se vyskytuje pouze na chráněných místech stepního rázu na jižní Moravě. Je chráněna zákonem a není dovoleno ji sbírat, neboť patří k druhům, které z naší zvířeny mizí.

aktualizováno: 15.07.2018 19:15:56