DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

nikolas foto z Canonu EOS 5OO D‚ EOS 3000‚ IXUS 850IS‚ N86 a N 95

Bodlák

 Pcháč oset...

Cirsium arvense - pcháč oset (pcháč rolní)

Slovensky: Pichliač roľný

 

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

Popis: Vytrvalá, až 150 cm vysoká bylina. Stonek větvený, olistěný, nekřídlatý, s nekvetoucími výhony. Listy nedělené nebo chobotnatě zubaté, někdy peřenoklané, na okraji obvykle zvlněné a ostnité, na líci lysé, na rubu lysé až běloplstnatě chlupaté. Květy v latnatě uspořádaných úborech jednotlivé na konci větví, purpurové. Semeník s dlouhým (přes 2 cm) zpeřeným chmýrem. Kvete v VI až IX.

Stanoviště: Pole, zahrady, pastviny, paseky, kamenité stráně, rumiště, podél cest, štěrkoviště, preferuje půdy hluboké a hlinité, roste i na místech velmi suchých, neboť jeho kořeny sahají do hloubky až 2 m, odkud dokáže získat vždy potřebné množství vody.

Rozšíření: V ČR od nížin do horských oblastí hojně, celkově roste v téměř celé Evropě, v části Asie a v severní Africe.

Léčitelství: Obsahuje glykosidy, pryskyřice, inulin, silici, vitamín C, v plodech olej, zelené části rostliny obsahují blíže neurčený alkaloid (rostlina není z chemického hlediska dokonale prozkoumána).
Sbírá se květ (Flos cirsii arvensis) nebo nať (Herba cirsii arvensis) a to v létě. Květy mají zřejmě cytostatické účinky, zřejmě zejména na ženské orgány, natě se užívá při kolikách, zevně pak ve formě koupelí při revmatismu a artróze nebo při plísňových chorobách kůže.
Droga se podává ve formě lihového výtažku zejména při nádorových onemocněních, dávkuje se 3x až 4x denně, ženám vždy 15 až 20 kapek, mužům asi o 5 kapek víc.
Vzhledem k přítomnosti alkaloidu s nejasným účinkem v droze a vzhledem k její malé probádanosti není doporučována k léčbě malých dětí a těhotných či kojících žen. Z téhož důvodu se při přípravě čajových směsí nikdy neužívá samostatně, ale vždy ve směsích, přičemž její podíl by neměl překročit 15%. Zevní užití drogy (např. koupele nebo obklady při kožní plísni) se však jeví jako bezpečné.
Informace v tomto odstavci čerpány z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 3.


 

Zdroj:   http://botanika.wendys.cz/kytky/K168.php

aktualizováno: 15.07.2018 19:15:56