Jabloň
Jabloň...
Jabloně jsou u nás nerozšířenějším druhem ovoce jak po pěstitelské stránce, tak i podle zastoupení v celkové produkci ovoce. Přitom se očekává další zvýšení produkce jablek, která budou v racionální výživě tvořit z ovoce největší podíl v našich podnímkách, zejméhna specializovaných ovocnářských závodů, ale i od drobných pěstitelů.
Kulturní jabloně vznikly s největší pravděpodovností v oblasti Zakavkazska, Íránu a západního Turkestánu. Odtud se již na počátku doby historické rozšířily do Malé Asie a dále přes Řecko a Itálii do ostatních částí Evropy. Již Římani ve starověku znali roubování a šíři ušlechtilé odrůdy jabloní po Evropě. V Čechách se jabloně nejprve pěstovaly v klášterních zahradách, teprve za vlády Karla IV. se více rozšířily. Dalším příznivým obdobím pro pěstování jabloní byl konec 16. století za vlády Rudolfa II. Rozkvět ovocnářství pak přinesla osvícenská doba. Na konci 18. a počátku 19. století soustředil farář Matěj Rossler v Poděbradech kolekci 260 odrůd jabloní.
Odrůdy jabloní dělíme podle období dozrávání plodů na letní, podzimní a zimní. Podle jakosti a účelu použití plodů rezeznáváme odrůdy stolní a průmyslové. Nejvíce se pěstují zimní odrůdy. Rozdělení není úplně přesné, protože jsou odrůdy, které mají univerzální použití. Jak už bylo řečeno, jablka patří k nejrozšířenějšímu ovoci a významně se podílejí na harmonické výživě. Jejich spotřeba v čerstvém stavu začíná leltními odrůdami. Jablka zvyšují odolnost organismu proti různým chorobám. Velká část úrody se zpracovává na kompoty, mošty, sirupy, džemy, ale také na vína a destiláty.
V Čechách se jabloním nejlépe daří v Českém středohoří, na svazích v Polabí, v podhůří Krušných hor, Jizerských hor, Krkonoš a Orlických hor, na Moravě na svazích podél Hornomoravského úvalu, na úpatí Jeseníků, na Drahanské vysočině a Českomoravské v rchovině.
Název česky Jabloň domácí anglicky Apple tree německy Apfelbaum rusky ßáëîí˙ latinsky Malus domestica Výška 1 - 5 m Listy oválné až široce eliptické Květ květenství chocholičnaté hroznovité barva bílá až narůžovělá doba květu květen Plod název malvice doba zralosti červenec, srpen Výskyt po celém světě Cizosprašná Dvoudomá